Türkiye

Berard® Metodu AIT

İşitsel Algı Yöntemi
Bilimsel Raporlar
  • Bilimsel Raporlar

    Uygulamadaki Bilimsel Raporlar

    Sayfaya Git..

Aile Yorumları
  • Aile Yorumları

    Sayfaya Git...

BERARD AIT Nedir?

 

BERARD AIT METODU / İŞİTSEL ALGIYI GELİŞTİRME METODU
3 YAŞINI DOLDURMUŞ HER BİREY İÇİN, YAŞAMIN HER ADIMINDA KİŞİLERE YARDIMCI OLAN, ÇALIŞTIĞI İŞİNDE EN YÜKSEK VERİMİ ALMAK VE KARİYER YAPMAK İÇİM, YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN, KALİTELİ BİR YAŞAM İÇİN KONSANTRASYON ARTIRICI, ALGI AÇICI, HAFIZAYI GÜÇLENDİRİCİ  VE ODAKLANMA SAĞLAYICI BİR ÖN ÇALIŞMADIR…

happy students

Berard AIT Yöntemi, algının en kısa yolu olan sağ kulak-sol zihin bağlantısının güçlendirilmesidir. Sol kulak ağırlıklı işitsel algı,  halk arasında  ‘jetonun geç düşmesi’ olarak bilinir. Zihnimizde iki işitme merkezimiz ama sözel ve sayısal  bir algılama ve yorumlama merkezimiz olduğundan ve bu merkezin de sol zihnimizde bulunmasından dolayı sol zihnin gelişiminin önemi açıktır. Sol zihni geliştirmek için kulakların işlenmiş müzikle (müzikteki alçak ve yüksek frekanslarla) çalışması ve zihnin  yeni yollar bularak, kendini yenilemesidir.

Berard Metodu, uygulamalarda 30′ar dakikalık dinletiler halinde yapılır. 20 kez süreklilik taşıyacak şekilde dinletilere devam edilir. 10 günde, en az 3 saat ara ile 2 kez uygulama yapılabildiği gibi günde bir kez olarak program 20 günde de tamamlanabilir. Müşterilerimiz, uygulama sırasında MOZART ETKİSİ‘ni yaratan müziği dinleyerek işitsel algılarını yükseltme sürecine başlarlar.

Sağ ve sol zihnimizde birer işitme merkezimiz olmasına karşın algı ve yorum merkezimiz sadece sol zihnimizde bulunur. İşitmenin olduğu anda algılama olabilmesi için iki zihin yarım küremizi birleştiren çizginin sadece bir kere geçilmesi gerekir. İşitsel Algı’da  kulağın işlevselliği ile ilgili olarak iyi işitiyor olmanın bir fonksiyonu yoktur. İyi işiten bir kişinin de işitsel algısı düşük olabilir. Sol zihindeki işitme merkezine ulaşan ses, zaman kaybıolmadan anında algılanır. Bu nedenle Berard, İŞİTME=DAVRANIŞ demiştir. Davranışlar hangi kulak ağırlıklı işitsel algıya  bağlı olarak, olumlu ya da olumsuz davranışlar olarak sergilenebiliyor. Sol kulak baskın işitsel algı varsa, çocuğun davranışları da olumsuz oluyor çünkü kelimelerin içeriğini anlamada zorlanıyor.  Sağ ve sol kulak algılaması eşitse veya sağ kulak baskın algılama varsa çocuk hemen algıladığı için annebaba ve öğretmene itaat etmesi kolaylaşıyor, davranışlar istenen davranış oluyor. Aşağıdaki fotoğraflarda sağ ve sol kulak baskınlığına göre yüz ifadesi görülmektedir. Sol kulak algılamada çocuk donukluk yaşamakta olup,  gelen bilgiyi değerlendiremediğinden de iletişim sorunu yaşamakta ve öğrenme yolu tıkanmaktadır. Oysa işitsel algının sağ kulak baskınlığına döndürülmesi ile iletişim anında gerçekleşme ve öğrenme yolunu da hemen etkinleştirmektedir.

 

Berard AIT nedir

 

Sağ ve sol zihnimizin dengeli ve işbirlikçi olması; öğrenme, öğrendiğini saklama ve yeri gelince bu bilgileri kullanabilme açısından çok büyük önem taşıyor. Matematik problemlerini çözerken sol zihnimizdeki sayılara ihtiyaç duyarken aynı zamanda sağ zihnimizin yaratıcılığının işbirliğine ihtiyacımız vardır. Aynı şekilde konuşurken kelimeleri ve anlamlarını sol zihnimizden alırken, kelimelere vereceğimiz ritim, vurgulama ve duygusallık da sağ zihnimizden geliyor. Okula başlayana kadar herşeyi sağ zihnimizle öğrendiğimiz, okulla beraber artık sol zihinle öğrenmek mecburiyetinde olunduğu için bu geçiş döneminde, çocuk ders esnasında sıralar arasında geziyor ve öğretmenin konuşmalarını alışık olduğu tarzda yani sağ zihniyle algılamaya devam ediyor. Bunun sonucunda algılama ağır ve yavaş oluyor. Öğretmenin ve annebabanın istediği  davranışlar alınamıyor. Sağ zihin alışkanlığı devam ettiği için evde ödev yapmak  bir  işkence haline geliyor. Sağ/sol kulak işitsel algısının dengelenmesi gerçekleşince bu sorun büyük oranda ortadan kalkıyor.

1

Berard Metodu uygulanaması için 3 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Üst yaş sınırı ise yoktur. Guy Berard kendine yöntemini uygulayarak isim ve yüz hafızasını ve zihninde tutmuş ve 98 yaşına kadar sağlıklı bir yaşlılık dönemi geçirmiştir. Berard Metodu insan hayatının her evresinde ve değişik şekildeki ihtiyaçlarımıza yardımcı olabilir. Özel eğitim alan bir çocuğun davranış sorunlarına çözüm getirebileceği gibi, ilkokula yeni başlayan çocukların sınıfa uyum sağlamasına yardımcı olur. Öğrenme zorluğu çeken, algısı yavaş olan çocuklara yardımcı olduğu gibi, yüksek lisans yapan bir kişi yeya da kariyer merdiveninde yükselmek isteyen kişilere de yardımcı olduğu görülmektedir. Maria Callas, Pavorotti sesini en iyi şekilde kullanmak ve işitsel algısını en yüksek oranda kullanmak için yaptırmış olup, Gerard Depardeu çocukluğunda kekemeliğini kontrol altına almak için ve yetişkin yaşlarında ise İngilizceyi öğrenebilmek ve daha iyi telaffuz edebilmek için tekrarlamıştır. Sözel ve yazısal ifadeyi geliştirdiğinden bir çok yazar, sanatçı ve seminer veren kişiler yararlanmaktadır. Motor hareketlerin gelişimine yardımcı olduğundan spor alanında Berard Metodu önemli bir yer tutmaktadır.